Pracovní pohovor

Pravidla pro přijímací pohovor

V případě, že personalistu zaujal Vás motivační dopis a životopis, je to skvělá zpráva. Ještě, ale není zcela vyhráno. Nejdůležitější je zaujmout na pracovním pohovoru všechny přítomné osoby. Nejčastěji bývá na pohovoru personalista a vedoucí pracovník, který bude vašim nadřízeným.

Poradíme vám, jak zvládnout pracovní pohovor

Není důležité, zda jdete na pracovní pohovor za účelem brigády nebo hlavního pracovního poměru. U obou variant musíte upoutat pozornost, samozřejmě v dobrém slova smyslu. Základní předpoklad k úspěchu je ten, že štěstí přeje připraveným.

Perfektně se připravte, bude se vám to zcela jistě hodit.

Dřív než půjdete na pracovní pohovor

Nastudujte si informace o firmě, do které jste pozvání na pracovní pohovor.

  • prostudujte oficiální internetové stránky
  • začtěte se do historie
  • zjistěte rozsah služeb
  • Zjistěte si kdo je majitelem, ředitelem, managerem
  • zjistěte pár infomací o konkurenci na trhu v oboru, ve kterém firma působí

Některé firmy si zájemce také testují prostřednictvím jazykových cvičení. Pokud firma požaduje daný jazyk, opraště si alespoň základy. Byla by škoda přijít o práci, kvůli nedostatku znalostí.

Výše uvedené body vám zajistí plusové body a vyvolá u personalistů pocit, že máte o pracovní pozici skutečný zájem a nadšení.

Odpovězte si na důležité otázky

Pokud nevíte, jaký typ otázek může při pohovoru padnout, zkuste si pročíst . Právě tady najdete mnoho. Doma si v klidu připravte odpovědi, zkrátka se nenechejte něčím zaskočit. Také si rozmyslete, jak odpovíte na tzv. otázky na tělo, jenž zahrnují např. náboženské vyznání, rodinný stav, sexuální orientace. Klidně můžete korektně odpovědět či zdvořile odmítnout.

Nezapomeňte vzít s sebou

Životopis, motivační dopis a hodnocení spolu s referencemi od minulého zaměstnavetele. Důležité je také přijít včas!

Co na sebe?

Věnujte pozornost vašemu outfitu. Muži by měli volit tmavé kalhoty s košilí, popřípadě i sakem. Dámy neudělají chyby pokud zvolí kostýmek nebo společenské kalhoty a halenku. Další možností mohou být šaty či sukně. Pozor však na délku ke kolenům a velký výstřih. Nejdůležitější je však čistota.

Podání ruky

Mnoho z nás činí chyby špatným podáním ruky. Nedoporučují se však extrémy jako stisk „leklá ryba“ či silné až bolestivé sevření. Vhodná je zlatá střední cesta – pevný stisk plný odhodlání.