Životopis

Hledání práce vyžaduje určitou dávku odpovědnosti, vytrvání a odhodlání. Začněte s tím nejdůležitějším, bez kterého se při náročném hledání vyhovující práce, jednoduše neobejdete - sepiště si několik verzí životopisu. 

 • krátký profesní životopis
 • podrobný profesní
 • podrobný kvalifikační - všechny školy, kurzy, stáže, praxe
 • ke každé verzi životopisu si připravte průvodní motivační dopis 
 • požádejte zaměstnavatele o referenční dopis 

Životopis je společně s motivačním dopisem vaší vizitkou v očích zaměstnavatele. Bez životopisu se při hledání práce neobejdete. Životopis podává základní informaci zástupcům zaměstnavatele a personálních agentur. Na základě obsahu motivačního dopisu a životopisu uchazeče o práci pozvou na osobní pohovor. 

Hlavním cílem životopisu je podat o sobě přiměřené množství informací, na základě kterých jste následně pozván na pracovní pohovor. Nespoléhejte na náhodu, ale především na správně sestavený životopis a dobře zpracovaný průvodní dopis, který bude doslova nutit pověřeného pracovníka, aby vás pozval na osobní schůzku. Vzor motivační dopis

Životopis spolu s průvodním dopisem představuje vstupenku k přijímacímu pohovoru, proto dbejte na správné sepsání obou zmíněných.

Jak napsat životopis

Životopis je také znám a často označován jako curriculum vitae, odtud tedy zkratka CV. Dříve se psaly přímo slohové práce, dnes je hojně rozšířena forma strukturovaného životopisu.

Osnova životopisu:

 • Osobní údaje: jméno a příjmení, kompletní adresa, kontakt
 • Dosažené vzdělání: se uvádí od nejaktuálnějšího a to i s daty, základní škola se většinou neudává
 • Pracovní praxe - kde a kdy byla vykonána
 • Jazykové znalosti
 • Řidičský průkaz
 • Dovednosti - informace o dalších schopnostech (modelář, sportovec, znalec)
 • Záliby - informace o zálibách a trávení volného času

Snažte se vytvořit poutavý a pravdivý motivační dopis i životopis.
Nebojte se vypsat vaše zajímavé koníčky.

Průvodní dopis k životopisu

Má za úkol namotivovat personalistu k pozvání na pracovní pohovor. Snažte se, aby vás životopis byl výstižný, atraktivní a měl schopnost zaujmout. Neodpouští se gramatické ani stylistické chyby. Pamatujte, že rozhodující je úvodní část dopisu, pokud bude nezajímavá, personalista jej ani nedočte do konce a Váš životopis skončí ve skartovačce.

Obsah životopisu

Začněte s hlavičkou, kde vyplníte adresu firmy. pokud je známa tak i kontaktní osoba, které je životopis a motivační dopis adresován. Následující úvodní část by měla být opravdu velmi poutavá a plná nadšení i motivace, protože je opravdu rozhodující. Právě tady se píše na jakou pozici se hlásíte a proč právě vy jste nejvhodnějším kandidátem.

Následně se můžete rozepsat o vašich vlastnostech, dovednostech a charakterových vlastnostech. Berte motivační dopis jako reklamu vašeho já, vždy je důležité, aby zapůsobila. Ke konci sdělte váš zájem o osobní schůzku a pozitivně se rozlučte. Pokud zasíláte životopis spolu s průvodním dopisem elektronickou poštou, motivační dopis umísťujte přímo do emailu, ne jako přílohu.

Pokud se budete držeet více uvedených rad, budete mít o mnoho větší šanci získat zajimavé nabídky práce.